دوستان عزیز لطفآ نظرات خود را بنویسید . مهم نیست تاریخ انتشار مطلب گذشته است

تصویر ثابت

X
تبلیغات
رایتل
شنبه 12 فروردین‌ماه سال 1396

دستی که نمک ندارد!؟!؟


کد مطلب: 158675
دستی که نمک ندارد
محمد صبوری، 17 خرداد 91
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۰۸:۵۵

آنچه باعث نوشتن این مطلب شد دو سه مساله رخ داده در روزهای است: اول، هجمه ای که اخیرا در افغانستان به بهانه های مختلف علیه کشورمان شکل گرفته و عناصر ضدایرانی را به تاخت و تاز علیه کشورمان تحریک کرده است. دوم، بی بی سی فارسی که همواره در جهت مطامع دولت استعماری انگلیس حرکت می کند اخیرا در بخش ویژه ای، نظراتی را از ظاهرا بعضی مهاجران افغان در ایران منتشر کرد که چنان تصویری از حضور در ایران ارائه داده بودند که انگار در اسارت و در اردوگاه های کار اجباری سیبری روزگار گذرانده اند. سوم، چند روز قبل عده ای از عناصر ضد ایرانی که اغلب آنها جوان بودند در مقابل محل برگزاری مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی در کابل تجمع نموده و به برگزاری این مراسم اعتراض کردند!

این گونه جوسازی ها علیه ایران در کشوری که به اندازه یک تاریخ مدیون کشورمان است مرا به یاد این ضرب المثل ایرانی انداخت که ... دستی که نمک ندارد. در این مقاله ابتدا رفتاری را که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون با افغانستان و افغانها نموده تشریح می کنم و سپس آن را با رفتاری که دولت افغانستان در قبال ایران و ایرانیان داشته مقایسه می کنم تا ببینید عناصر مذکور چقدر حق دارند و ضرب المثل ذکر شده چقدر موضوعیت دارد.

رفتار ایران در قبال افغانستان

۱. هنوز زمانی از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان حمله کرد و این کشور را محل تاخت و تاز خود قرار داد. در حالی که ابرقدرت غرب و اذناب آن همگی علیه نظام نوبنیاد اسلامی موضع گیری نموده و خصومت می کردند، دولت شوروی بر مبنای برخی برداشت های خود از این انقلاب و ماهیت ضدامپریالیستی آن، امید داشت که جمهوری اسلامی یک دولت دوست شوروی باشد. از سوی دیگر با توجه به دشمنی بلوک غرب با نظام اسلامی، نگاه منفعت نگر و واقع بینانه ایجاب می کرد که ایران از در دوستی با شوروی درآمده و در مقابل حمله شوروی به افغانستان سکوت نماید. اما نظام جمهوری اسلامی و بنیانگذار آن حضرت امام خمینی نه تنها منفعت نگری نکرده و سکوت ننمودند بلکه به شدیدترین وجه این حمله را محکوم کرده و سالها به مجاهدین افغانی برای آزادسازی وطنشان مساعدت نمودند. بدین گونه بود که علاوه بر حمایت غرب از عراق در جنگ صدام علیه کشورمان، روسها نیز با تمام توان از در حمایت از صدام در آمده و هواپیماهای میگ و سوخو و دیگر سلاحهای روسی به عنصری مهم در جنگ عراق علیه کشورمان بدل شدند.

۲. حمله شوروی، سیلی از آوارگان و مهاجرین افغانی را به کشورمان، آن هم در حالی که ایران در محاصره اقتصادی بوده و جنگ تمام قدرتها با کشورمان در جریان بود روانه کرد. این مهاجرین که جمعیت آنها بالغ بر سه و نیم میلیون نفر شد سالهای سال در کشورمان حضور داشته اند و ایرانیان رزق و روزی خو.د را با آنها تقسیم کرده اند. گرچه نگارنده منکر برخی رفتارهای ناپسند با این مهاجرین از سوی مراجع رسمی و برخی از مردم در ایران نیست اما این رفتارها در مقابل پیامدهایی که این حضور میلیونی آوارگان در کشورمان داشته بسیار ناچیز است. تبعات منفی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ناشی از حضور این مهاجرین در کشورمان قابل سنجش نیست. محافل و رسانه هایی که با بزرگنمایی، از برخی رفتارها علیه مهاجرین افغان سخن می گویند چرا با قربانیان قتل، تجاوز، سرقت و اعتیاد در کشورمان ناشی از رفتار بخش هر چند اندکی از مهاجرین افغان سخن نمی گویند و ناله آنها را نمی شنوند؟

۳. در حالی که کشورهای غربی مدعی حقوق بشر در مورد شمار اندکی از پناهندگان که سالانه وارد کشورهای آنها می شوند بسیار سخت گیرانه رفتار نموده و بخش قابل توجهی از آنان را بر می گردانند و بخشی از آنها هم مجبورند مدتها در اردوگاه های با وضعیت نابهنجار زندگی کنند، جمهوری اسلامی ایران حتی پس از پایان جنگ در افغانستان و استقرار دولت در این کشور با وجود توافق نامه ها با سازمان ملل و کمیساریای عالی پناهندگان، در اخراج پناهندگان بسیار با صبر و تحمل رفتار نموده است. بسیاری از این مهاجرین از در بیرون رفته و از پنجره بازگشته اند. جالب این که در حالی که من ایرانی سر هر ماه مالیاتم را مستقیما از حقوقم پرداخت می کنم، این افغانها که درآمد قابل توجهی هم دارند کوچکترین عوارض و مالیاتی پرداخت نکرده و بخش اعظم درآمد خود را به افغانستان منتقل می کنند. کار به جایی رسیده که آنها تقاضا دارند پس از طرح هدفمندی یارانه ها، مبلغ نقدی یارانه را نیز دریافت نمایند!

۴. کشورمان در جریان حمله امریکا به افغانستان، علی رغم خصومت همیشگی امریکا، از در همکاری در آمد و یکی از محورهای اصلی توافق بن و استقرار دولت افغانستان بود تا جایی که اگر همکاری ایران نبود، استقرار صلح نیز امکان نداشت. پس از آن نیز کشورمان در قبال دولت افغانستان بسیار دوستانه عمل کرده و مقادیر زیادی کمک های نقدی و غیرنقدی و نیز انجام پروژه های بازسازی را به این کشور اهدا نموده است. علی رغم این موضوع، ایران متهم به بی ثبات نمودن افغانستان می شود!

رفتار افغانستان در قبال ایران

نقادان امروز ایران در مقابل افغانها، اگر نیم نگاهی به رفتار رسمی و غیررسمی افغانستان در قبال ایران بیندازند جا دارد که عرق شرم بر گونه هایشان سرازیر شود. به این نمونه ها توجه کنید:

۱. زمانی دشت سیستان انبار غله ایران بود ولی اکنون جز خشکی و ویرانی درآن مشاهده نمی شود و دلیل اصلی این امر بستن حقابه ایران از رود هیرمند توسط افغانستان است. دولت افغانستان علی رغم معاهدات بین دو کشور از جمله قرارداد گلد اسمیت و معاهده ۱۳۱۵ که تقسیم ۵۰ به ۵۰ آب هیرمند را مقرر می نمود و قرارداد ۱۳۵۱ که مقرر می داشت حقابه ایران از هیرمند ۲۶ متر مکعب در ثانیه باشد، هرگز به تعهدات خود پایبند نبوده و با شیوه های مختلف مانع از رسیدن آب به سمت ایران و دریاچه هامون شده که زمانی منبع غذایی مردمان سیستان بود. این وضعیت به جز فاجعه زیست محیطی باعث آواره شدن ده ها هزار سیستانی و کوچ اجباری آنان به دیگر مناطق ایران در دهه ۱۳۵۰ شد. این رفتار مضایقه گرایانه را با سخاوتمندی ایرانیان در پذیرایی سه دهه ای از میلیونها مهاجر افغان مقایسه کنید. تصور کنید که این سه میلیون مهاجر افغان فقط و فقط روزی یک لیتر آب در ایران مصرف کنند که بدیهی است بسیار بیشتر از این است. در این صورت افغانها در ایران روزی سه میلیون لیتر آب تصفیه شده استفاده می کنند. حالا اگر افغانستان حاضر می شد معادل همین مقدار آب را از هیرمند به ایران بدهد اکنون دریاچه هامون وضع دیگری داشت. جالب این که پس از کودتا علیه نظام پادشاهی در افغانستان در سال ۱۳۵۲، افغانها محمد موسی شفیق نخست وزیر نظام سابق را که در سال ۱۳۵۱ قرارداد حقابه ایران از هیرمند را امضا کرده بود دستگیر نمودند. در زندان موی سر او را به صورت خشک می تراشیدند. او اعتراض کرد و گفت حداقل کمی آب بزنید. گفتند: تو همه آبها را به ایران دادی و آبی نمانده که با آن موهای تو را تر کنیم!

۲. افغانستان به عنوان منبع اصلی تولید مواد مخدر در جهان، به معضلی بزرگ برای کشورمان تبدیل شده و علاوه بر صرف میلیاردها دلار هزینه و کشته شدن هزاران مرزبان و نیروی ایرانی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر، هزاران نفر از جوانان این کشور آلوده به مواد مخدر شده و زندگی شان به تباهی کشیده شده است. علی رغم این که منبع اصلی تولید و قاچاق مواد مخدر اتباع افغانی هستند، مقامات این کشور هیچ گاه به جدیت اراده ای برای مبارزه با این پدیده شوم نداشته و در مقابل آن بی تفاوت بوده اند.

۳. در حالی که جمهوری اسلامی ایران در طول سالهای مبارزه افغانی ها با تجاوز شوروی، از گروه های مجاهد حمایت های مادی و معنوی می کرد و از این بابت آسیب های زیادی را متحمل شد، گروه طالبان که امروز ایران را به ارتباط با آن برای بی ثبات کردن افغانستان متهم می کنند! پس از سیطره بر افغانستان و تصرف شهر مزار شریف، با ورود به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ ملاحظه ای دیپلماتهای کشورمان را به رگبار بسته و آنان را به شهادت رساند. این گروه بهر حال جزئی از جامعه افغانستان به شمار می رود.

۴. اخیرا در واکنش به اظهارات سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان که سنای این کشور را توصیه به عدم تایید پیمان استراتژیک با امریکا کرده بود، جنجال بزرگی در افغانستان به پا کردند و ضمن فراخواندن دیپلمات کشورمان، به این سخنان اعتراض نمودند. آیا دولت و ملت ایران حق ندارد در مقابل اظهار نماید شما که دوست استراتژیک تان امریکاست، چرا بار سنگین میلیونها آواره را بر دوش نمی کشد و چگونه توقع دارید ایران برای این پناهندگان که بخش قابل توجهی از آنها غیرقانونی هستند چه ها که نکند؟

۵. از همه مهمتر، آیا اقدام اخیر برخی جریان ها در کابل در اعتراض به برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت امام، اوج نمک نشناسی و کم لطفی این بخش از افغانها در قبال آن پیر عارف نیست که وقتی ملت افغانستان آواره شدند با قاطعیت همیشگی خود فرمود: «آواره‌هایی که از افغانستان الان در ایران هستند و مشکلات زیادی دارند... البته ملت خیلی کمک می‌کند در همه این امور، لکن اینطور نیست که کمک ملت کافی باشد... دولت است که متکفل این امور است و مسئول این امور است... و همینطور مهمان‌هایی که داریم، خوب افغانستانی هستند، مسلمان هستند یا فرض کنید که عراقی هستند یا بیچاره‌ها را از خانه‌هایشان دور کردند، مالشان را بردند، خودشان را فرستادند اینجا، خوب باید چه کرد با اینها؟ نباید اینها را پذیرایی کرد؟ ما مسلمانیم، آن‌ها هم مسلمانند، ما باید از آنها پذیرایی کنیم، خدمت کنیم به آنها و این دولت است که دارد این کارها را می‌کند. »

آیا این رفتار شرم آور در قبال بزرگداشت مردی که نه فقط بر ملت ایران بلکه حق بزرگی بر گردن همه مسلمانان دارد و جنبش بیداری اسلامی در جهان از سه دهه پیش تاکنون برگرفته از اندیشه های احیاگرانه اوست توجیهی دارد؟

با همه اینها پرواضح است که ملت ایران و افغانستان ریشه های واحدی دارند و کشور افغانستان روزی جزئی از ایران بزرگ بوده و ریشه های دوستی دو ملت مستحکم تر از ان است که با این گونه مسائل منقطع گردد. اما جریان هایی که در افغانستان امروز این گونه لطف و سخاوتمندی ایرانیان در قبال خود را با پررنگ کردن برخی مسائل فرعی حاشیه ای نادیده می گیرند اولا نگاهی هم به سوابق رفتار کشور خود در قبال ایران از گذشته تا حال بیندازند و ثانیاً به یاد داشته باشند که بیگانگانی که امروز آنها را برای این رفتارها تحریک می کنند بهرحال تا ابد در کنار آنها نخواهند بود و آنها باید سالهای سال با همسایه بزرگ و سخاوتمند خود زندگی کنند. مبادا کاری کنند که ایرانیان بگویند ... دستی که نمک ندارد.همانگونه که آقای محمد صبوری نوشته اند هنوز مدتی از انقلاب اسلامی ایران نگذشته بود که اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان حمله کرد، در آن دوره جنگ و خفقان دولت کمونیستی در افغانستان قدرت را در دست گرفته دین و مذهب ملت افغانستان را نشانه گرفته بودند، ملت غیور افغانستان جهاد را شروع کردند، در این میان عده زیادی مجبور به ترک وطن شدند، بخاطر چی؟ حفظ ناموس و دین و ایمان، همانگونه که قرآن دستور داده بود


بدبن ترتیب اولین مهاجرت وسیع مردم افغانستان آغاز شد و خیلی ها خانه و اموال خویش را رها کرده و هجرت نمودند، اگر هجرت مردم افغانستان را به سه قسمت تقسیم کنیم این هجرت کنندگان مهاجرین دهه شصت محسوب میشوند و اما این مهاجرین کجا رفتند، قطعاً اگر به فرمان خدا و قرآن عمل کرده باشند باید از دست ظلم و ستم کافران به آغوش اسلام پناه ببرندهمانگونه که در صدر اسلام پیامبر دستور داد تا جمعی از مسلمانان به کشور حبشه که پادشاهی خداشناس عدل گستر بود پناه ببرند و میدانید که رفتار پادشاه حبشه نسبت به این مهاجرین چگونه بود...

ملت افغانستان هم به کشورهای مختلف پناه بردند و در این میان برای ملت هزاره که شیعه بودند ایران بهترین جا میتوانست باشد و همانگونه هم شد و برادران ایرانی به دستور امام خمینی از مهاجرین افغانی به خوبی استقبال و پذیرایی کردند. کارت اقامتی و تحصیل و اشتغال و سکونت در شهرها و خیلی تهسیلات دیگر در اختیار مهاجرین قرار دادند و فرزندان این مهاجرین با این امکاات بزرگ شدند، اما با پیروزی مجاهدین در افغانستان اوضاع عوض شد و مهاجرین مجبور به ترک ایران شدند و اکثر مهاجرین که در مشهد و تهران بودن یا به افغانستان بازگشتند و یا مجبور به پراکنده شدن در استانهای دیگر ایران شدند(با رنج و مشقت فراوان).


با شروع جنگهای داخلی موج دوم مهاجرت آغاز شد و باز هم عده کثیری به ایران پناهنده شدند و این بار طرحی برای صدور کارت اقامتی و تحصیل و اشتغال و تهسیلات در نظر نگرفته شد و با موج مهاجرینی که یا به دلیل بازگشت دوباره و یا اقامت در شهرهایی که کارت اقامتشان متعلق به آنجا نبود مواجه شدند... نداشتن و مدرک و محرومیت از تحصیل همانا و شکایت فرزندانی که در ایران بزرگ شده اند همانا و حالا با انبوهی از مشکلات و عدم تحصیل رو به رو شده اند، عمده شکایت این بچه ها از والدینشان این بود که چرا به ایران آمدیم؟و جوابی که دریافت میکردند این بود که فقط بخاطر حکومت اسلامی و شیعی ایران...
و اینجاست که بیزاری از اسلام و ایران به وجود می آید به دلیل مقایسه ای که فرزندانی که در ایران بزرگ شده اند اکنون بی سرنوشت و در حالی خانواده های زیادی بودند که به کشورهای غربی پناهنده شده بودند و اکنون تابعیت آنجا را گرفته اند....

موج سوم مهاجرت که تلخترین نوع مهاجرت است مهاجرت از آغوش اسلام و شیعه و پناه بردن به کشورهای غربی، که متاسفانه نادیده گرفته شده است هم از سوی مسئولین ایران و هم از سوی روحانیت ایران و افغانستان، شاید کسانی مثل آقای محمد صبوری که نوشته بودند "بی بی سی فارسی که همواره در جهت مطامع دولت استعماری انگلیس حرکت می کند اخیرا در بخش ویژه ای، نظراتی را از ظاهرا بعضی مهاجران افغان در ایران منتشر کرد که چنان تصویری از حضور در ایران ارائه داده بودند که انگار در اسارت و در اردوگاه های کار اجباری سیبری روزگار گذرانده اند"


کاش اسارت بود کار اجباری، متاسفانه زخمیست عمیق که بر روح و روان بچه شیعه های مهاجر زده شده، شاید از این نکته به علت برخورد تظاهر کنندگان سالگرد امام خمینی (ره) پی برده باشید، بچه هایی که زخم خورده اند و حالا با اندک تحریک منافقان دست به چنین کارهایی میزنند.
 دوستی تعریف میکرد در زمان رحلت امام خمینی در کشور آلمان بودم و زمانی که خبر رحلت امام را شنیدیم در کمپ شروع به عزاداری کردیم و چون کمپ افغانها و ایرانیها در یک مکان قرار داشت یک ایرانی منافق به جمع عزاداران آمد و شروع به توهین کرد و به عکس امام جسارت کرد، افغانیهای شیعه هم که ارادت خاصی به امام داشتند شروع کردند به ضد و خورد و یک افغانی که خونش به جوش آمده بود چند ضربه کاری زد که منجر به کشته شدن این فرد شد.
باید بگویم اگر امام خمینی برای خیلی ها فقط در نام امام هست اما برای ما بچه شیعه های افغانستان از صمیم قلب و با ایمان خالص امام هستند، این را میتوانید در طول سال با رفتن به مرقد مطهر امام خمینی مشاهده کنید.

اگر اندکی مسئولین بلند پایه ایران روشن بینانه تر به این مسئله بیندیشند متوجه میشوند که اگر این خانواده های مهاجر در کشورهای غربی ساکن شوند و فرزندانشان با تنفر نسبت به اسلام و شیعه رشد پیدا کنند چه عواقبی در راه است و هرگز نمیتوانند زیر شعار "دست بی نمک" خود را مخفی نمایند.

یک بار دیگر باید فردی مانند امام خمینی به پا خیزد و بلند فریاد بزند: ای علمای اسلام، ای علمای حوزه علمیه قم و نجف به داد بچه شیعه های مهاجر برسید.

یک بار دیگر به کلمه هجرت و آیات قرآن و هدف کسانی که به ایران مهاجرت کرده بودند فکر کنید. آیا این که بگوییم افغایها آمده اند و امنیت و اشتغال و آسایش را در ایران کم کرده اند حرف درستی است؟


و اما دستی که نمک روی زخم میپاشد: آیا مهاجر فقط افغانیست؟ و آیا افغانی فقط هزاره است؟ خوب که فکر کنید میبینید در ایران اینگونه است. اگر قانونی وجود دارد برای همه مهاجرین یکسان باشد ولی متاسفانه قانون فقط برای هزاره ها است.
در اطراف ما عراقی و پاکستانی و دیگر قومهای افغان است که به راحتی در ایران زندگی میکنند، حتی بدون مدرک .... مغازه دارند، رانندگی میکنند، درس میخوانند، تجارت میکنند، در بین استانها تردد میکنند، اما اگر هزاره باشی مغازه بگیری دو روزه پلمپ میشود، رانندگی کنی به اولین افسر راهنمایی رانندگی برسی متوقف میشوی، حتی اگر با مدرک درس بخوانی به راحتی توسط معلمین و دانش آموزان تحقیر میشوی و از همه مهمتر اگر حتی با نامه تردد به استان دیگری سفر کنی باز هم مورد سوظن قرار میگیری...

و هزاران حرف ناگفته دیگر...


نظرات (84)
ساقی [ web ]
(روسیه)
نام کشورم را که در سایت ویکی پدیا سرچ کردم دیدم نوشته بود کشور ایران با اینکه بالا ترین میزان کشف مواد مخدر رادر جهان دارد اما بالا ترین میزان امار معتادین را در جهان دارد همانجا به اولین کسی که که مرز های ما را به روی افغانها باز کرد تا افغانها این طور سوءاستفاده بکنند لعنت فرستادم این در حالی بود که کشور های دیگر مرز هاشون را به روی شما بسته بودند طبیعتا از این عواقب تاسف بار دور بودند خوش به حالشون اقایی که میگی از تریاک مصرف دارویی میشه خیلی زشته به خدا عذر بدتر از گناه توجیه گناهه خیلی بی چشم ورو تشریف دارید شما که این طوری گناهتون را توجیه میکنید اگر از تریاک مصرف دارویی میشه وخدمت به بشریت هست پس چرا کشور های دیگر این کار را انجام نمیدهند چرا نود درصد تریاک دنیا در افغانستان کشت میشود ایا ان افغانهایی که که به خاطر قاچاق مواد مخدر در ایران اعدام میشوند ایا به خاطر قاچاق دارو ومرفین بوده که اعدام شده اند با خودم گفتم که چرا کشور ما باید این ننگ برایش باشد که بالاترین امار معتاد به مواد مخدر را داشته باشد وقتی دیدم ما بالاترین میزان کشف مواد مخدر را در جهان داشتیم رابطه اش را فهمیدم یعنی هر کشور دیگری هم جای ما بود همینطور میشد کشور ما بیشترین ضرر را از افغانستان کرد کاری که شما کردید امریکا واسراییل وصدام وکافران در حق ما انجام ندادند تفغانستان کشوری است که مانند حیوان درنده ای از راه معتاد کردن جوانهای ما خون انها را میمکد و سرمایه اش را به جیب میزند اما میدانی فرق کشور شما با حیوان درنده چیست این است که حیوان وقتی سیر شد از شکارش دست میکشد اما شما از معتاد کردن جوانهای ما وپول به جیب زدن هیچگاه سیر نمیشوید مانند افراد گناه کار در جهنم که از خوردن کثیفی ها سیر نمیشوند بارها سایتها را خواندم وایرانیهایی رادیدم که از رفتار زشتی که با شما داشته اند عذر خواهی کرده اند ولی تا به حال یک افغانی ندیده ام که به خاطر این همه رنجی که شصت سال است به مردمم وارد کرده وخانواده ها را بدبخت کرده عذر خواهی کند حالا میفهمم چرا مردم شما همیشه در جنگ به سر برده اند ودر این سی سال نتوانسته اید که با هم کنار بیایید چون همه تان پررو وطلبکار تشریف دارید

یکشنبه 2 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 02:16 ق.ظ
امتیاز: 0 0
حمیدرضا [ web ]
(ایران)
من سعی کردم اکثر نظرات رو بخونم.
اینجوری که معلومه نظرات اینجا تا همین امسال هست پس فکر نکنم زیاد دیر باشه برای نظر دادن.

دوستان به نظر شما امنیت چیزی مانند فست فود است که آماده شود و در اختیار انسان قرار بگیرد؟ مطمئنا خیر.
برای اینکه در کشور افغانستان امنیت حاکم شود باید از انتظار دست کشید و کاری کرد. فرار از کشور و منتظر روزهای خوب بودن کاری نه تنها بیهوده بلکه بسیار زشت است.
ایرانیانی که تحت تعقیب قرار گرفتند و یا در زمان انقلاب در مرکز ناامنی بودند اگر فرار میکردند مطمئنا انقلاب به نتیجه نمیرسید.
ایرانیانی که درگیر جنگ داخلی با گروهکهای بسیاری از جمله کوموله دموکرات لیبرالها منافقین و... شده بودند اگر فرار میکردند مطمئنا امنیت در ایران بوجود نمی آمد.
ایرانیانی که درگیر جنگ با عراق شده بودند که در اوج تحریمها علیه ایران در آن زمان که نفت ایران را 12 دلار میخریدند و حتی سیم خاردار هم به ایران نمیفروختند، در حالی که کمک های میلیارد دلاری از طرف عربستان، امارات، آمریکا، فرانسه، روسیه و......... به عراق میشد اگر فرار میکردند مطمئنا از امنیت ایران چیزی باقی نمی ماند.
البته در جنگ ایران و عراق افغانیان بسیاری نیز دوشادوش ایرانیان جنگیدند و در افتخار آفرینی ها سهیم شدند.

حالا خودتان قضاوت کنید آیا با نشستن و دست روی دست گذاشتن در افغانستان امنیت بوجود خواهد آمد یا با همت و دست به دست هم دادن. الان نا امنی که در افغانستان حاکم است بخاطر مسائل داختلی و تصمیمات دولتی است در این باره هم افغانیان عزیز نباید از ایران انتظار کمک داشته باشند که این کمکها حتی برای همان افغانیان خواستار کمک نیز بعدا موجب سوء تفاهم شده و توجیه های نفوذ و دخالت را بر ایران مطرح خواهند کرد که قضیه دست و نمک خواهد شد.
این هم در حالی است که ایران همیشه کمکهای مادی و معنوی انساندوستانه خودش رو از افغانستان دریغ نکرده و در ضمن آن هیچگونه سوء مواردی را در افغانستان بوجود نیاورده ولی کشور افغانستان باعث تحمیل نا امنی های بسیاری به داخل خاک ایران شده است.
الان حدود 1 ملیون افغانی بصورت مجاز وارد ایران شده اند که از امکاناتی برابر با یک ایرانی همچون دفترچه بیمه درمانی و... برخوردار است که تا پنج برابر این 1ملیون نفر (یعنی حدود 5ملیون نفر) بصورت قاچاقی در ایران هستند عددی که مطمئنا سنگینی و بزرگی آن چشم همه را خیره خواهد کرد.
اما ناامنی هایی که سرچشمه ای از افغانستان در ایران دارند را میتوان با عناوینی همچون انجام جرائم مانند تجاوز و قتل و... گرفته که بسیار موارد مشابه آنها به گوش هم ما و هم شما رسیده است تا شهادت مرزبانان ایرانی، گرفتاری جوانان در دام اعتیاد، ناامنی غذایی، تقسیم سرمایه های کشور، مقیم های قاچاق که به دلیل ارزش پولی افغانستان با دستمزدی بسیار بسیار کمتر حاضرند کار کنند که تا بیکاری بسیاری از ایرانیان پیش رفته است تا ناامنی استراتژیک که به دشمن خونی ایران (آمریکا) اجازه احداث پایگاه های نظامی می دهند تا همیشه سایه سنگین تهدید نظامی در بغل گوش ایران نجوا کند.

با این همه تنها اعتراضی که به ایران وجود دارد، اعتراض به رفتار حکومت با افغانیان قاچاقی است که در ایران وجود دارد.


حالا خودتون قضاوت کنید و برای پیشرفت هم ایران و هم افغانستان بزرگ همت کنیم. امیدوارم همیشه تعقل بر احساسات پیشی بگیرد.

پنج‌شنبه 12 شهریور‌ماه سال 1394 ساعت 02:46 ب.ظ
امتیاز: 1 0
امید [ web ]
(ایران)
ایران دشمن مهاجرین ایران میباشد

شنبه 24 مرداد‌ماه سال 1394 ساعت 11:19 ب.ظ
امتیاز: 0 0
جواد حبیبی [ web ]
(ایران)
سلام دوست عزیز وب مفیدی دارید لطفا به وبم سر بزنید ونظرتون رو راجع به تبادل لینک بیان کنید

یکشنبه 30 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 10:30 ب.ظ
امتیاز: 0 0
دوستدار وطن [ web ]
(ایالات متحده آمریکا)
دوستان سلام درسته توایران مشکل داریم اما تقصیر خودمونه الان دولت خودمونه وحکومت مردمیه پس ما باید برگردیم ووقتی خودمون نمیخوایم برگردیم عیب از ایران نیست

چهارشنبه 26 آذر‌ماه سال 1393 ساعت 08:39 ب.ظ
امتیاز: 1 0
یک فرد [ web ]
(ایران)
دوستان ما خودمان مسئول درجه‌ی اول تنفر شهروندان افغانستان از ایران هستیم.
وقتی مرزهای کشورمان را روی ملیون‌ها مهاجر فقیر و بیچاره از کشوری باز کردیم که هنوز نرخ شهرنشینی در آن 20 درصد هست.
هم سرمایه و امنیت اجتماعی را از بین بردیم و هم مهاجران را با یک خاطره‌ی بد روانه‌ی کشورشان کردیم.
هیچ تأثیر فرهنگی قابل توجهی هم روی این افراد نداشتیم. نسل امروز افغانستان و مهاجران تربیت‌شده‌ی فرهنگ غربی هستند دقیقاً مانند دهاتی‌ها، ایلیاتی‌ها و حاشیه‌نشین‌های خودمان که بیش از دیگران سعی در محو فرهنگ سنتی دارند.
نباید تعجب کرد که در مسائل سیاسی هم متأثر از غرب نباشند.
هر کشوری باید به اندازه‌ی ظرفیت خودش لقمه برداره.
160 کشور توی جهان هستند چرا بیشترین مهاجران به کشوری میان که بیش از همه از آن بد میگن.
کمی از کشورهای دیگه یاد بگیرید. عاقلانه مهاجران را گزینش می‌کنند. کم و با کیفیت و در نهایت یک تعامل دو سویه‌ی مثبت.
کشور استرالیا 10 برابر ایران مساحت و نصف ایران جمعیت داره. آیا شور حسینی برش میداره که یک دفعه 20 ملیون مهاجر از هر کشوری را داخل خودش راه بده. اون که هم توانایی سازمان دهی مهاجر را داره و به مهاجر نیاز داره هم با برنامه‌ریزی مهاجر جذب می‌کنه.
از گذشته عبرت بگیرید.

سه‌شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1393 ساعت 08:54 ق.ظ
امتیاز: 0 0
اکبری [ web ]
(ایران)
سلام
جمعه روز قدس، در راهپیمایی شرکت نموده و فریاد زدم "مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل" . دلم برای کودکان مظلوم غزه سوخته بود، دوره کودکی و همه عمرم را در جنگ که بر مردم ما تحمیل شده است گذرانده‌ام لذا از درد و رنج کودکان مظلوم غزه خبر دارم! وقتی از جنگ فرار کردم و افغانستان را ترک و به ایران پناه بردم باز هم مسایلی بود و همواره هست که بتواند مرا رنجور سازد و آرامش زندگی ام را سلب کند!

کور شود چشمی که کمک‌ها و حمایت های جمهوری اسلامی ایران را در طول دوران جنگ در افغانستان نبیند و یا 30 سال حضور مهاجرین افغانستان را در ایران نادیده نادیده بگیرد.

ساعت 10 صبح شنبه، زنگ زدند که برادرانم و پسرم که 14 سال دارد و مشغول تحصیل در اول دبیرستان است، در اردوگاه عسگر آباد ورامین برده شده. از قم به تهران رفتم اما اردوگاه تعطیل شد و به ناچار در شهریار پیش والدینم رفته و شب را آنجا گذراندم اما... لحظاتی که به اشک چشمان پدر پیرم نگاه می‌کردم و به یاد زمان‌های کودکی دهه شصت شمسی میافتادم که پدر روحانی بود و در مسجد آقاسی خواجه‌میری برای کودکان چه اشعار حماسی و انقلابی میخواند، با صدای رسا : " من پاسدار مکتبم* من جان نثار میهنم و... الله اکبر خمینی رهبر ... ای خمینی ما همه سرباز توییم * ما همه سرباز جانباز توییم وو که قریب به 30 سال از آن میگذرد و هنوز آن اشعار و حماسه‌های داغ و انقلابی یادم هست. که چه ستم‌ها از جانب برخی قوماندان‌های جنگ‌های داخلی بر پدرم نرسید. پدر گریه می‌کرد که با رد مرز شدن فرزندش، عیال وی را که تأمین خواهد کرد؟ سرنوشت زن و بچه‌اش چه خواهد شد؟ووو پدرم دهه هفتاد از عمرش را به پایان رسانده و کارش شده قرآن خواندن، مفاتیح و صحیفه سجادیه و گریه و زاری و دعا.

به مادر هنوز چیزی نگفته بوند چون یکسال از دیپورت قبلی فرزندش نگذشته و خاطرات آن دوره در ذهنش حی و زنده است که با رفتنش چه مشکلاتی به وجود آمد، همسرش طلاق شد و مهدی 9 ساله بی پدر و بی مادر گشت، مادر تنها دلش به این خوش بود که دو ماه قبل صاحب عروس نو شده و امیدوار بود که زندگی "م. ب. شریفی این بار سر و سامان بگیرد؛ غافل از این که پسرش با ترک حوزه و کلاس درس و ورود به دنیای عرفان (صادق یا کاذب)! و عدم تمدید پاسپورت و اقامت، در خیل عظیمی ار مهاجران غیر قانونی پیوسته و راه نامعقولی را انتخاب کرده است که پیامدش آسیب روحی و روانی همه اطرافیان به خصوص همسر و والدین اش است.

روز یکشنبه صبح زود خودم را به اردوگاه رساندم برادرم رد مرز شده بود و با ایستادن در نوبت برای خلاصی فرزندم تا ظهر دم در اردوگاه در انتظار بودم، خدا را شکر نوبت رسید و رفتیم داخل برای ملاقات، وضعیت نظامی حاکم بود، برخوردها خشن و پلیسی بود و هیچ گوش شنوا وجود نداشت، بی انصافی نشود یکی دو نفر آدم خوب هم وجود داشت و گویا با عدم صلاحیت کامل!. از پشت میله‌های پنجره کوچک پاسپورت را دادم به عبد الله و آمدم بیرون تا ساعت 1 بعد از ظهر در هوای داغ و حال روزه منتظر ماندم که پسرم از قفس کی بیرون بپرد. قفس مرغ و پرنده را در جمعه بازار دیده بودم اما این کجا و آن کجا! بالاخره عبد الله آمد بیرون الحمد لله اما صدها عبدالله دیگر آنجا بودند.

در مدت چندین ساعت انتظار اتوبوس‌های مهاجرین جمع‌آوری شده از سطح شهر تهران بزرگ، یکی بعد از دیگری وارد اردوگاه می‌شدند و بار تخلیه می‌کردند، قریب به 70درصد این افراد هزاره و شیعه بودند که احساس نزدیک بودن و اشتراک فرهنگی زبانی، مذهبی ووو را داشتند. البته پلیس هم شاید در جمع آوری هزاره‌ها به عنوان نماینده افغان‌ها در ایران، تقصیری ندارد، شاید هم‌نژادان تاجیک و پشتون و قزلباش خویش را تشخیص نمی‌دهد و یا از افرادی از نژاد دیگر خوشش نمی‌آید و تعمد دارد، در تهران هزاره‌ها کم‌ترین جمعیت مهاجرین را به خود اختصاص مید‌هد و بیشترین جمعیت اردوگاه را !!!

هزاره‌ها هم در افغانستان قبل از 2001 و هم در ایران همواره با مشکلات فراوان مواجه بوده اند که در نوشته‌ی علل واگرایی ایران وهزاره های افغانستان نوشته ای از:ابوالمعالی می‌خوانیم:

شیعیان افغانستان به ویژه هزاره های مرکزی به خاطر ستم­کشی و محرومیت تاریخی خود از لحاظ روانی همواره خود را نزدیک به مردم هم مذهب و هم زبان خود ایران احساس کرده است. حکومت های افغانستان هیچگاه نخواسته است هویت هزاره را به حیث بخش از مردم افغانستان که دارای حق و تکلیف برابر با دیگر هموطنان خود است، بپذیرد. هزاره به خاطر نژاد و مذهب خود همیشه محکوم و مکلف بوده تا ذیحق. هزاره همیشه در افغانستان «رعیت» بوده تا «شهروند»

در عرف سیاسی افغانستان همیشه سعی شده است به هزاره تهمت جاسوسی برای ایران را بزنند. این امر آن قدر تکرار شده که دیگر برای همه عادی گردیده است؛ حتی در شرایط فعلی که از صدها میلیون دالر کمک ایران برای بازسازی افغانستان یک سنت به جیب هزاره نمی رود و یک ریال برای هزاره خرج نمی شود. باز می بینیم عده ای هم نان ایران را می خورند و بعد پیشتر از دیگران هزاره را نوکر ایران معرفی می کند!!

عملکرد نابخردانه مسئولان انتظامی در حوزه امور مهاجران و زجر و شکنجه و تحقیر هزاره در ایران، تبلیغات مهار گسیخته، یک جانبه گرایانه و خصمانه مطبوعات و رسانه های ایرانی علیه مهاجران که فرد شاخص و مصداق کامل افغانیت یا به تعبیر ایرانیان« افاغنه» هزاره است، باعث شده این شعار به راحتی برای جوان بی خبر هزاره قابل پذیرش باشد. اخراج مهاجرین غیر قانونی افغانی از ایران
مطالب مرتبط:

گزارش های از اردوگاه عسکر آباد و ورامین

در اردوگاه عسکرآباد ورامین ایران چه می گذرد؟

در اردوگاه عسکرآباد چه می گذرد؟

علل واگرایی ایران وهزاره های افغانستان

دوشنبه 6 مرداد‌ماه سال 1393 ساعت 03:39 ب.ظ
امتیاز: 1 0
رضا [ web ]
(ایران)
آقا همایون وبلاگت بلاگفاست.سرورش و مدیریتش تو ایرانه!!!!حالا فهمیدی کی عقب موندست؟؟؟

پنج‌شنبه 15 خرداد‌ماه سال 1393 ساعت 01:37 ب.ظ
امتیاز: 1 0
موسی محمدی [ web ]
(ایران)
سلام خدمت آقابشیر!
جواب:مگه توایران میذارن غیرازبناوصافکارشغل دیگه ای هم داشته باشیم؟!!!!!!
چقدرسواددارن؟مگه میذارید؟من خودم 2-3سال نذاشتن درس بخونم.
مگه زمان امام خمینی ایرانیاچقدرسوادداشتن؟!!!عشق به وطن سوادنمیخواد،ایمان میخوادکه اگه مابیشترازشمانداشته باشیم ،کمترنداریم.
چی میبریم؟پول که نمیذارید ببریم یعنی اگه بذاریدم پولتون ارزشی نداره.
انتقام که صددرصده،ازتک تکتون
بخواین یانخواینت نشون میده که اینجاکشوراسلامیهبه خدای احدو واحداگه توحکومت حضرت علی یه انسانوبه جرم افغانستانی بودن دستگیرمیکردن.
خدابخوادصلحم برمیگردونیم.
میدونی که ازخشخاش داروتولیدمیکنن؟پس خودتون درست استفاده کنین واگه میتونیدذهنیت مردمتون رو عوض کنیدکه معتادنشن.
فکرتومهم نیست!چون بافکرتوافغانستان ازپیشرفت عقب نمیمونه!
افغانستان مردمشوتحمل میکنه حتی اگه مثلابه قول شمااسلامی نباشه.
به خداقسم روزقیامت سوالم ازخداوحضرت علی اینه که:افغانستانی بودن جرمهههههههههههههههههه؟؟؟؟؟؟!!!!
حساب ودرد دلای مابمونه براقیامت.
یاعلی!خدانگهدار

پنج‌شنبه 18 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 01:18 ق.ظ
امتیاز: 0 0
یه بنده خدا! [ web ]
(ایران)
سلام ...
وقت نکردم همه نظرات رو بخوانم ولی خدای 1 ساعته که تو این سایتم ... و میخوام بگم ...
اقا بشیر گفته :چطوری می خواین به وطنتون کمک کنین؟ افعغانستان بنا و صافکار و ... نمی خواد.
جواب :درسته نه بنا میخواد نه صافکار ولی تا حالا فکر کردید که تو ایران بیشتر از این مثلا میشه چکار کرد؟شغل های که برای ماها هست بجز کارگری ؟؟؟ من خودم ایران بزرگ شدم ودرس میخوانم اما بودن هم کلاسی های که نمرهاشون بالاتر از من و خیلی های دیگه بوده اما رشته ای که میخوان رو نمیزارن حالا نمیدانم به خاطر چی ؟ما که عقلمون نمیرسه اما اینم میدانم این بدبخت تنها ارزوش درس خوانده که نشه کارگر افغانستان هم که جنگه تنها راهی که داره اونم رفتن به کشورهای جز ایرانه حتی شده همون ترکیه !!!چون دیگه تحقیری وجود ندارخه .من خودم دوستان ایرانی زیاد دارم وقتی از خودمون بهشون میگم بیشترشون حتی نمی دانن ما که قانونی تو این کشوریم مالیات میدیم هم برای اقامت هم برای کار !ایران کشور خوبیه البته اینم بگم از اولا کمی بدتر شده نمیدانم تقصیر این فشار اقتصادیه شاید ...
من که امیدی به اینده خودم در این کشور ندارم ولی همین که میتونیم زندگی کنیم وامنیت داریم خیلی که این توی افغانستان یعنی ارزو !خدا کنه کشورم افغانستان عزیز اینده بهتری در انتظارش باشه .... حرفای زیادی دارم اما بیشترشونو سانسور میکنم اخه من و امثال من تو کشور ایران زیاد خلاص همدرد زیاد دارم .
من هم یک بچه شیعه بودم شیعه 12 امامی !

پنج‌شنبه 18 اردیبهشت‌ماه سال 1393 ساعت 12:20 ق.ظ
امتیاز: 0 0
بشیر [ web ]
(ایران)
سلام/ من ی ایرانی هستم./ من افغانستان نبودم ولی چهار سال دانشگاه زاهدان بودم. خیلی از افغان ها رو دیدم. فکر میکنم تا حدود خیلی کمی با زندگی اونها آشنا هستم.
این واضحه که ما هنوز بلد نیستیم با هم صحبت کنیم. این سایت حداقل نشون میده کسانی که دسترسی به اینترنت دارن حداقل بلد نیستن با هم حرف بزنن.
یکی از دوستان نوشته بود چند میلیون افغانی در ایران زندگی می کنن. به هر دلیلی اینها مجبور شدن بیان ایران/ سوال اینجاست که سطح سواد این تعداد مهاجر به طور متوسط چقدره؟ شما که این همه دم از وطن دوستی می زنین و میگین ی روزی بر می گردین افغانستان چطوری می خواین به وطنتون کمک کنین؟ افعغانستان بنا و صافکار و ... نمی خواد. افغانستان اول از همه امنیت می خواد. می دونم شرایط سختی تو ایران وجود داره. ولی شما که آرزو می کنین برگردین چی می خواین از ایران با خودتون ببرین؟ حس انتقام؟ پول؟ چی می خواین ببرین؟
بخواین یا نخواین باید شرایط ایران رو بپذیرین. به جای اینکه اینقدر با خودتون درگیر باشید که چرا اوضاع اینجوریه تلاش کنین سرمایه صلح رو به کشورتون برگردونین.
مثلا الان همه روانشناس ها معتقدن که اعتیاد ناشی از بیماری روانشناختی هست. یعنی سنت یا غیر سنت کار خیلی اشتباهیه. خودتون قبول دارین این رو؟ اگه قبول دارین چرا تلاش نمی کنین ذهنیت مردمتون رو برای تغییر کشت عوض کنین؟
من فکر می کنم تو افغانستان هنوز پایه های سالمی برای پیشرفت ساخته نشده.
شما که ادعای وطن دوستی دارید چرا برای درست کردن این پایه ها تلاش نمی کنین؟
حداقلش اگه هیچ کاری برای وطنتون نمی کنین، با سرمایه تنفر و انتقام بر نگردین افغانستان. حداقل باری بر دوش افغانستان نباشید. فکر نمی کنم افغانستان یارای تحمل بار بیشتری رو داشته باشه.

جمعه 29 فروردین‌ماه سال 1393 ساعت 01:31 ب.ظ
امتیاز: 1 0
نعیم [ web ]
(ایران)
سلام
نظری ندارم

چهارشنبه 2 بهمن‌ماه سال 1392 ساعت 05:16 ب.ظ
امتیاز: 1 0
yasin [ web ]
(ایالات متحده آمریکا)
سلام برهمه ،اقاى ابراهیمى ایران. باعربستان داره.طالبان رو مجهزمیکنه وازیک طرف امریکا. افغانستان ماننده شکارى میمونه که هرحیوان درنده اى قسمتى از ان راتناول میکند ولى میدونید فرق حیوان هاى درنده واین کشورهاى استعمال گرچییه ؟ حیوانات درنده پس از ان که سیرشدند شکاررارها میکنندولى این کشورها هرچه بخورند سیرنمى شوند مانند(گناهکارانى که درجهنم هرچه از کثیفى ها میخورندسیرنمی شوند)(درقرآن امده)

شنبه 25 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 11:52 ب.ظ
امتیاز: 2 0
[ web ]
(ایران)
اگر امام خمینی الان زنده بودند حتما جزو مخالفین نظام بودند.

سه‌شنبه 7 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 03:54 ب.ظ
امتیاز: 0 0
عباس ابراهیمی [ web ]
(ایران)
ظلم و خیانتی که ایران در حق شیعیان مظلوم افغانستان انجام داده امریکا و طالبان هم انجام نداده است.

سه‌شنبه 7 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 03:43 ب.ظ
امتیاز: 1 1
یاسین [ web ]
(ایالات متحده آمریکا)
سلام اقایون خانوما!!!!!

چهارشنبه 1 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 03:20 ب.ظ
امتیاز: 0 1
[ web ]
(ایالات متحده آمریکا)
سلام دوستان عزیزسال تحصیلى خوبى واسطون ارزومندم نظرات همه تون رو خوندم الی بود!!!فقط مال بعضی ها!!! بحثاتون واقعا داغه ساراخانوم,حوریه خانوم ومریم خانوم میخواستم بدونم مگه افغانى بارشته ى دل.بخواهم میتونه دانشگاه هاى ایران درس بخونه؟؟؟؟؟؟؟من هنوزبه دانشگاه نرسیدم ولى میخوام بدونم منتظره جوابتون هستم ممنون

چهارشنبه 1 آبان‌ماه سال 1392 ساعت 03:16 ب.ظ
امتیاز: 0 1
حمید [ web ]
(لیتوانی)
عرض سلام و وقت بخیر.
ممنون مطلب جالبی بود از این دست مقاله ها باید بیشتر نوشته بشه تا بتونیم در مقابل کسانی که به ناحق علیه ما مطلب مینویسند پاسخگو باشیم.
اگر تمایل دارید با هم تبادل لینک کنیم(مهاجرنیوز) خوشحال میشم.

جمعه 7 تیر‌ماه سال 1392 ساعت 11:45 ب.ظ
امتیاز: 0 1
MORTEZA [ web ]
(ایران)
حق با همتونه اما شما اشتباه می کنید

جمعه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 10:39 ب.ظ
امتیاز: 0 1
هموطن [ web ]
(نامشخص)
نسخه جدید Afg book اماده است برای دانلود!!!!!!

دوشنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 03:53 ب.ظ
امتیاز: 0 1
هموطن [ web ]
(نامشخص)
نسخه جدید Afg book اماده است برای دانلود!!!!!!

دوشنبه 9 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 03:45 ب.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
خدا درس نداده ؟ پس تو چطوری نماز میخونی؟ چطوری دعا میکنی ؟ ها ؟

یکشنبه 1 اردیبهشت‌ماه سال 1392 ساعت 01:45 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
غروب جمعه.باز بغض راه گلومو بسته

جمعه 30 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 07:43 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
من یکی از دخترای فامیلم رو دوسش دارم.ولی اصلا به من سلام نمیده.میخوام فراموشش کنم ولی چ طوری؟
جواب: علاقه از حرف زدن معلوم نمیشه از نگاه فهمیده میشه...

جمعه 30 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 08:55 ق.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
خدایا انقد از من امتحان نگیر من ترک تحصیل کرده ام
جواب: خدا که درس نداده همش امتحان میگیره!

چهارشنبه 28 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 06:47 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
رفتین

دوشنبه 19 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 09:25 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
ببخشید(حوریه)شما میتونید با شماره که دادم تماس بگیرید تا رمز وبلاگ بهت بدم.

یکشنبه 18 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 07:13 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
سلامتی اونایی که هرچی شکستند دل نشکستند/به سلامتی اونایی که کوه دردند ولی تا به رفیق می رسند می خندند/سلامتی اونی که تو خیال مونه ولی بی خیالمونه/سلامتی کسایی که دوسشون داریم ولی نمی دونن،دوسمون دارن و نمی دونیم/سلامتی بچه های بالا شهر دستبند طلا دستشون!گردنبند طلا گردنشونه...سلامتی بچه های پایین شهرکه دستبند کلانتری دستشون و طناب دار گردنشونه!اما به سلامتی تو که لبخندت برام طلای بالا شهرهاست ناراحتیت طناب پایین شهرهاست...

یکشنبه 18 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 06:00 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
به سلامتی سه کس.غریب .تنها.بی کس

یکشنبه 18 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 02:13 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
س.چندوقتی به نت دسترسی ندارم.هرکس میخواد تو وبلاگم نویسنده بشه به این شماره بزنگه تا رمز وبلاگ بهش بدم۰۹۳۵۰۷۰۲۹۸۸

شنبه 17 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 08:24 ب.ظ
امتیاز: 0 1
سارا [ web ]
(ایران)
بیش تر ایرانی ها ادم های راحتی اند وباید کمی سختی بکشند تا بفهمند افغانی ها چه می کشند خیلی از این کارهای که جوانان ایرانی حاضر به انجامش نیستند افغانی ها همه انجام می دهند
خیلی از این خانه ها و ساختمان ها با زحمات همین ها ساخته شده

شنبه 17 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 07:25 ب.ظ
امتیاز: 0 1
محمد [ web ]
(ایران)
ایرانی ها تا داخل ایران باشند
از انسانیت درسی نخواهند برد
باید برن خارج از کشور تا هم انسانیت را ببینند و بیاموزند و هم آزادی و زندگی رو متوجه بشند متعصفانه
جز غرور و خود بینی و کلی صفات بد چیزی نیاموخته اند

شنبه 17 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 01:15 ق.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
خب خیلی چیزا داره مثل خر خونی مثل بی خوابی کشیدن مثل ..... اما خداروشکر هیشکدوماشو انجام نمیدیم
جواب: خسته نباشین

جمعه 16 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 09:58 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
تو رو خدا یکی منو کمک کنه تنهایی از پس وبلاگ نمی تونم بر بیام

پنج‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 11:28 ق.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
آقای حسنی چرا مطالب جدید نمینویسی.راستی دوستان کی منو کمک میکنه وبلاگمو آپ کنم؟ی شریک میخوام
جواب: حرف دیگه واسه گفتن نیست آقا همایون عزیز

پنج‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 10:46 ق.ظ
امتیاز: 1 1
سارا [ web ]
(ایران)
منم همین ارزو رو دارم

پنج‌شنبه 15 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 10:17 ق.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
واااااااااااای درس خیییییییلللللللللللییییییییییی خسته شدم از درس ولی امیدوارم امسال و سالهای اینده سال خوبی باشه تا بتونیم به خوبی درس بخونیم و بتونیم برگردیمو به وطنمون خدمت کنیم
جواب: چی میخونید که انقدر وحشتناکه؟!

چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 11:23 ب.ظ
امتیاز: 0 1
سارا [ web ]
(ایران)
تا اومدیم به خودمون بجنبیم تعطیلات تموم شد حالا باید بشینیم درس بخونیم
جواب: ناگهان چه زود دیر میشود...

چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 06:14 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
تعطیلات تمام شد

چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 05:22 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)

چهارشنبه 14 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 05:20 ب.ظ
امتیاز: 0 1
سارا [ web ]
(ایران)
ﺍﻣﯿﺪﻭﺍﺭﻡ ﺑﺎ ﺳﯿﺰﺩﻩ ﺑﺪﺭ ﻏﻤﻬﺎ ﺍﺯﺩﻟﻬﺎﺑﯿﺮﻭﻥ ﻭﺑﺎﺭﻓﺘﻦ ﺑﻪ ﺩﺍﻣﺎﻥ ﻃﺒﯿﻌﺖ

ﭼﻮﻥ ﺷﮑﻮﻓﻪ ﻫﺎﯼ ﺑﻬﺎﺭﯼ ﺩﻟﻬﺎﺗﻮﻥ

ﺷﺎﺩﻭﻏﻨﭽﻪ ﻫﺎﯼ ﺍﻣﯿﺪﺑﺮﺍﯼ ﺁﻏﺎﺯﺳﺎﻟﯽ ﻧﻮﺷﮑﻮﻓﺎ ﺷﻮﺩ….
جواب: تشکر فراوان از لطف شما

سه‌شنبه 13 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 05:35 ب.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
منو تو خوب میدونیم اینا اگه ادم بشو بودن که تا حالا میشدن و بی احترامی نمیکردن ولش کن دوست خوب جواب اینارو خدا میده ولی این جوری هم نمیشه نمیشه دست رو دست گذاشت و این کاراشونو تماشا کنیم پس هر چی دلت میخواد بارشون کن دمت گرم

دوشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 07:51 ب.ظ
امتیاز: 0 1
سارا [ web ]
(ایران)
حوریه جان منم با هات موافقم ولی بعضی ها رو باید جوابشونو داد تا جسارتشون بیشتر نشود

دوشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 07:12 ب.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
مریم خانم منم منظورم این بود که ما هم بلدیم فحش بدی اما بزرگی میکنیمو شخصیت خودمونوزیر سوال نمیبریم

دوشنبه 12 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 01:27 ب.ظ
امتیاز: 0 1
همایون [ web ]
(ایران)
دوستان فقط انسانیت
جواب: تشکر

یکشنبه 11 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 09:03 ب.ظ
امتیاز: 0 1
مریم [ web ]
(ایران)
حوریه خانم درسته ما afgها بزرگ هستیم ام پدر و مادر هم بزرگ هستند اگه بچه از حد و اندازه خودش فراتر رفت باید طوری زد تو دهنش که از کرده خودش پشیمان بشه
بالاخره یه نفر باید جواب اقا مهدی رو بده تا بفهمه همه بلدن فش بدن اما از بزرگی شونه که نمیخوان حرفی بزنن و غرورش رو بشکنن

پنج‌شنبه 8 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 07:57 ب.ظ
امتیاز: 0 1
سارا [ web ]
(ایران)
اقا مهدی برو از اسمت خجالت بکش شعور نداری
تو که می گی چند تا افغانی پلاسیده رفتن جنگ همین چند وقت پیش تلویزین خودتون نشونشون داد تو این همه کلیپ از زمان جنگ اینارو نشون می ده تازه تو خودت اگه اون زمان بودی عرزه نداشتی یه کیلو متری اونجا پیدات بشه تو فقط به درد فش دادن می خوری
همین یه کار ازت بر میاد

پنج‌شنبه 8 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 07:48 ب.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
بابا خواهش میکنم بخشش از بزرگتراست ما afg ها هم میبخشیم

پنج‌شنبه 8 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 12:32 ق.ظ
امتیاز: 0 1
حوریه [ web ]
(ایران)
چرا دعوا میکنید ؟ با هم دوست باشید
جواب: متشکرم

دوشنبه 5 فروردین‌ماه سال 1392 ساعت 02:55 ب.ظ
امتیاز: 0 1
عرفان [ web ]
(ایران)
سلام. نمیدونم چرا تمام مردوم هزاره کشورم.برای اینکه ایران بهشون احترام بذاره یا حداقل تو این کشور جا داشته باشن.انقد انتقاد برای چی ! بقول اون دوستمون که اینا به خودشون رحم ندارن چه برسه به ما!!! چطور میتونی برای خمینی و دولت خمینی ترکش بخوری ولی یه لحظه ذلت تو کشورتو نبینی هاااا!! تا کییییی! آقا ایران چشم بادومیارو قبول نداره1 حتی اقوام دیگرو ! اگه یکم قیافت تابلو باشه بدبختی!!! به قول اون دوستمون یا وطن یا کفن نه خمینی!
من مادرم ایرانی و پدرم هراتیه!! میخوان به زور بم شناسنامه بدن اما من نمیخوام چون که نمیخوام هویتم یادم بره! تا منو تویی که مثلا میفهمیم از سیاست حرف بزنیمو از اینو اون گلایه کنیم همین هستو هیمین یا حق
جواب: تشکر از نظرات خوب شما

چهارشنبه 30 اسفند‌ماه سال 1391 ساعت 01:42 ق.ظ
امتیاز: 0 1
( تعداد کل: 84 )
   1      2      >>
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد